First Bartók World Competition & Festival has been launched

09. September 2017

The rounds of the contest organized between 10-17 September at Liszt Academy, will begin from No. 47.

Fourty-four competitors have arrived to the very first Bartók World Competition & Festival organized by Liszt Academy. After the greeting words of Dr. Andrea Vigh, President of Liszt Academy and Salvatore Accardo, head of jury,  the order of the rounds was decided by drawing lots. Elias David Moncado, the youngest competitor draw the No. 47, so that Tategami Mai will perform first on the 10 September 14.00 Preliminary round.


Photo: Liszt Academy / Gábor Ancsin

 

A brief CV and programme of the competitors is available by clicking here, the schedule of the Preliminary will be as follows:
 

10 September 2017 (Sunday) 14.00

14:00 47. Tategami Mai
14:15 48. Tavani Stephen
14:30 49. Thompson James
14:45 50. Varga Oszkár
15:00 1. Ahn Heejeon
15:15 2. Akulov Nikita
       
15:30-16:00   INTERMISSION
       
16:00 3. Arai Takamori
16:15 4. Brown Joshua
16:30 5. Cho Hannah
16:45 7. Dotto Arianna
17:00 9. Fujiwara Akiyo


10 September 2017 (Sunday) 18.30

       
18:30 11. Hoang Ho Khanh Van
18:45 12. Homoki Gabor
19:00 13. Ishigami Mayuko
19:15 14. Johnson Anne-Marie
19:30 15. Kapoor Usha
19:45 16. Khisambeev Tair
       
20:00-20:30   INTERMISSION
       
20:30 17. Kim Jiyoung
20:45 18. Kim Yoerae
21:00 19. Kitagawa Chisa
21:15 20. Kobialka Alina
21:30 21. Kocsardy Nicolette


11 September 2017 (Monday) 14.00

14:00 22. Kowalczyk Marta
14:15 23. Langer Ágnes
14:30 24. Lee Shannon
14:45 25. Lee Younghyun
15:00 27. Lomeiko Alexandra
15:15 28. Martin Irène
       
15:30-16:00   INTERMISSION
       
16:00 29. Moncado Elias David
16:15 30. Murakami Shoko
16:30 31. Nakajima Yayoi
16:45 32. Nyári László
17:00 33. Okaya Megumi


11 September 2017 (Monday) 18.30

18:30 34. Oshima Risako
18:45 36. Pashkevich Andrey
19:00 37. Reyes Logounova Alfredo
19:15 38. Sakamoto Reika
19:30 39. Selalmazidis Arsenis
19:45 40. Sihan Shin
       
20:00-20:30   INTERMISSION
       
20:30 41. Smirnov Dmitry
20:45 42. Soulez Lariviere Cosima
21:00 43. Stanic Una
21:15 45. Takagi Ririko
21:30 46. Tanaka Anna